تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

مگر کوری؟! نقدی بر کتاب کوری اثر ژوزه ساراماگو

  نقدی بر صد صفحه اول کتاب "کوری" اثر ژوزه ساراماگو

  مگر کوری؟!

   

   

  به سرم زده بود "کوری" بخوانم. در میان گرد و غبار غربت کتابهایم در اضلاع خط خورده کتابخانه یافتمش. درست پشت "تهوعِ" سارتر بود! کنجی برای خودم یافتم و وارد دنیای سفید مشتی آدم کور شدم!

   

  در گیر و دار صد صفحه اول، کتاب را بسیار نزدیک به "مسخ" کافکا دیدم. با این تفاوت که در مسخ، کافکا برای تعلیق روزمرگی از یک اتفاق دور از انتظار بهره گرفت و ساراماگو در کوری از یک جنجال نزدیک تر به واقعیت! در مسخ بار طردشدگی، انزوا و خروج از قواعد بشری بر دوش گرگور بود و در کوری مجموعه ای از آدمها "بی قاعده" شدند. در مسخ، صبر کافکا برای حذف فلسفه وجودی "بی قاعدگی" طولانیست و تا انتهای کتاب ادامه می یابد اما در کوری، ساراماگو تحمل ندارد! خیلی زود جامعه بشری را در مقابل جمعیت مسخ شدگان قرار داده و آنها را از بین می برد.

   

  هرچند از بعد فنی، معنوی و محتوایی تفاوتهایی بین دو کتاب موجود است اما در نهایت پیام هر دو یکیست. کدام طرف مسخ شده اند؟! به راستی چه کسی کور است؟ انسانی که با ساطور به جان دیگری می افتد؟ انسانی که پیکره نحیف یک آدم علیل را نادانسته به رگبار می بندد؟ در تقبیح جنایت های مسخ و کوری دو سوال با یک مظمون مطرح می شود؛ در مسخ، آدمی که دیگری را (فارغ از چگونگی ابعاد وجودی) قطعه قطعه می کند مسخ نامیده می شود و در کوری، به آدمی که بی جهت دیگران را (باز هم فارغ از چگونگی ابعاد وجودی) به گلوله می بندد می گویند مگر کوری؟!

   

  تعلیق کوری، عنصر اصلی در جذابیت کتاب ساراماگو به شمار می رود. در بسیاری از بخش های کتاب مخاطب با این سوال مواجه می شود که به راستی چه کسی کور است. صد صفحه ابتدایی کوری اگر همچنان مشابه مسخ پیش نرود به خودی خود جنجال بر انگیز بوده است.

   


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : کوری ,کتاب ,ساراماگو ,وجودی ,کوری، ,مسخ، ,ابعاد وجودی ,چگونگی ابعاد ,کافکا برای ,ژوزه ساراماگو ,چگونگی ابعاد وجودی ,
  مگر کوری؟! نقدی بر کتاب کوری اثر ژوزه ساراماگو

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز جمعه 31 شهريور 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر